Jára Cimrman - www.jara-cimrman.xf.cz

Ladislav Smoljak

nar. 09.12.1931
Praha, Československo

biografie

Ladislav SmoljakČeský "Albert Einstein" se narodil 9. prosince 1931 v Praze. Tento filmový a divadelní režisér, scénárista a herec složil maturitu v roce 1952, téhož roku se také neúspěšně hlásil na DAMU, obor režie. Byl ovšem přijat na Vysokou školu pedagogickou obor matematika- fyzika, kterou v roce 1957 opustil s titulem promovaný pedagog. V následujících několika letech se věnoval učitelskému zaměstnání v různých vzdělávacích institucích.

Působil také jako publicista a externí recenzent pro časopisy Kultura a Kulturní tvorba a kulturní recenzent časopisu Mladý svět. V tomto období, přesně roku 1966 zakládá se svým kamarádem Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem Divadlo Járy Cimrmana. Dnes již legendární a ve střední Evropě ojedinělé přes 40 let působící autorské divadlo, objevuje pro český národ génia, kterému by se mohl vyrovnat snad jedině Leonardo da Vinci a to ještě těžko – Járu Cimrmana. Dnes připravují se svým souborem již patnáctou hru, která bude podle jejich slov poslední.

Smoljak se poprvé před televizní kamerou jako herec objevil v roce 1968 ve filmu Zločin v šantánu a o dva roky později 1970 Pane vy jste vdova. Poté už přišly na svět filmy, na kterých se sám podílel většinou jako režisér a scénárista společně se Svěrákem. 1974 Jáchyme hod ho do stroje, 1976 Marečku podejte mi pero a Na samotě u lesa, 1978 komedie o stěhování Kulový blesk, 1980 film o natáčení muzikálu Trhák a komedie Vrchní prchni. U těchto filmu působil většinou jako asistent režiséra, protože mu režim nedovolil se na filmech plně podílet. Ovšem tři filmy s cimrmanovskou tématikou 1983 Jára Cimrman ležící spící, 1984 Rozpuštěný a vypuštění, kvůli kterému se dostal do menší rozepře se Zdeňkem Svěrákem, když ho neobsadil do hlavní role a 1987 Nejistá sezona. V menších rolích se také objevuje ve všech filmech Zdenka Svěráka.

Ladislav Smoljak je držitelem ceny Dřevený Andrej za roli MacHeat, ve hře V. Havla Žebrácká opera.

Ladislav Smoljak - Divadlo Járy Cimrmana

v divadle od roku 1967 - zakládající člen

Role:

Láďa Akt
ředitel Vyšetřování ztráty třídní knihy
vězeň Alois Kulhánek Hospoda na mýtince
inspektor Trachta Vražda v salónním coupé
baron Němý Bobeš
Bystrozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Standa Posel z Liptákova - Posel světla
Smrtka Posel z Liptákova - Vizionář
inspektor Lijavec
Varel Frištenský Dobytí severního pólu
Rytíř Veverka z Bitýšky Blaník
Prácheňský Záskok
Přemysl Hájek Švestka

 

 

© 2007 by Martin Válek,

NAVRCHOLU.cz